Jak vybrat molitanovou desku
V nabídce máme PUR pěny (molitan), RE pěny (rebond - recyklovaná pěna) a HR studené pěny. Všechny pěny mají vždy označení, které vyznačují hustotu pěny v Kg/m3 a tuhost (odpor proti zvtlačení) v kPa.
Hustota pěny (density) je objemová hmotnost udávaná v Kg/m³, metr krychlový (také metr kubický, hovorově často kubík) je objem krychle s délkou hrany 1 metr. Pokud bychom dali tento kubík na váhu, může vážit 18 Kg, nebo také 40 Kg. Platí, že čím vyšší je váha jednoho krychlového mertu, tím má pěna vyšší hustotu, to také znamená, že póry mají silnější stěny, které déle odolávají a mají delší životnost a vyšší nosnost.
Označení pěn(také RG) je rozloženo na dvě čísla, příklad VP 2340(23 a 40), znamená 23 Kg/m3 a druhé číslo 40 označuje odpor proti ztlačení v kPa, tedy konkrétně u této pěny je to 4,0 kPa.
Tuhosti lze rozdělit takto:
- 30 velmi měkké (tuhost 1 z 1–5)
- 35 měkké (tuhost 2 z 1–5) H1
- 38 středně tvrdé (tuhost 3 z 1–5) H2
- 45 tvrdé (tuhost 4 z 1–5) H3
- 50 velmi tvrdé (tuhost 5 z 1–5)
Druhy pěn:
Standardní tepelně modifikovaná polyuretanová pěna PUR, obecně známá jako molitan. Hlavní výhodou PUR pěny je nízká cena a široká využitelnost ve více oborech. Naopak nevýhodou je nižší prodyšnost díky technologii uzavřeným pórům. Pěna se již řadu let používá k výrobě matrací. Vyrábí se v různých tuhostech, barvách a hustotách. Výrobci matrací rádi tento název překrývají jinými obchodními názvy pěn jako je například Eliocell, Ecocell, Duren nebo používají superlativa jako „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o takzvaný molitan, který pro svoje vlastnosti do matrací na každodenní spánek nedoporučujeme, její využití je vhodné spíše jako technické, čalounické a průmyslové pěny.
RE pěna - Rebond, nebo také recyklovaná pojená pěna, rekonstituovaná pěna nebo RE-pojená pěna - je vyráběna pojením drcených kousků klasické pěny. Vzhledem ke své hustotě a tvrdosti je vhodná pro výrobu všech druhů čalouněného nábytku a matrací. Její předností je tvarová stálost a pružnost. Prvek vytvořený z této pěny s vložkou z klasické pěny vykazuje parametry podobné jako u kombinace standardní pěny s pružinami. Výhody jsou díky nutné kompresi při výrobě vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhoda je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. Tato pěna se v matracích používá jako prostřední vrstva.
Studená pěna -zkráceně HR(High Resilience) pěna je pěna vyráběna za studena, kde při procesu výroby vznikají otevřené póry, které napomáhají k vysoké prodyšnosti. Tato pěna byla vyvinuta speciálně pro výrobu matrací. Její předností je životnost, komfortnost, tvarovací účinky a prodyšnost. Nejčastěji tuto pěnu potkáte jako nosnou pěnu pod pěnou paměťovou nebo jako zónovou či profilovanou matraci. Matrace ze studené pěny jsou vyráběny bez použití formaldehydů a dalších chemických látek. Matrace ze studené pěny se pružně přizpůsobí každému pohybu. Díky těmto vlastnostem posktují matrace z HR pěny poskytují matrace absolutní komfort a pohodlí. Výhodou studené pěny je vysoká elasticita, dlouhá životnost, komfort, tvarovací schopnosti a prodyšnost.